Każdą pracę można wykonać na wiele sposobów – podobnie jest z płukaniem złota.

Najstarszą i najprostszą metodą jest płukanie przy pomocy miski. Można zastosować zwykłą patelnię lub płaskie, ale o dość sporym dnie, naczynie – najlepiej z metalu lub plastiku. Przyda się również jakieś sito do oddzielenia większych kawałków od tego, co będziemy płukać.
Metoda taka jest dość prosta i stara jak płukanie złota. Polega ona na wykopaniu porcji piachu, oddzieleniu (sitem, nad miską) grubszych kamieni. To, co spadnie do miski jest naszym obiektem zainteresowania.

Piach składa się z elementów lekkich (żółty piach) i elementów cięższych – szaro-czarny piach. Żółty piach możemy od razu oddzielić i wypłukać poza miskę. To jest lekka frakcja, w której nie ma nic, co by nas interesowało. Piach oddzielamy kolistymi ruchami miski i potrząsaniem nią, tak aby cięższe frakcję (w tym złoto) osiadały na dnie. Po każdym wyrzuceniu lekkich frakcji piachu, dolewamy do miski trochę wody i… powtarzamy operację; koliste ruchy i potrząsanie i następnie usuwamy nadmiar wody z tym, co nam niepotrzebne.
Po pewnym czasie, w misce, pozostaną jedynie najcięższe pokłady z naszej porcji piachu. Tu możemy spodziewać się drobin złota. Rozprowadzamy to po dnie miski i… teraz najprzyjemniejsza chwila – wybieramy złoto!
Dobrze mieć jakiś słoiczek z wodą. Złoto zbieramy dotykając palcem (przyklei się) i wypłukując je do słoiczka. Można również zastosować plastikową buteleczkę z dłuższym dziubkiem i zassać drobiny złota.

W większości przypadków (to zależy od ilości złota w danej rzece lub strumieniu) nie są to ilości duże – od kilku do kilkunastu (kilkudziesięciu?) drobin. Niby nie dużo, ale jak zrobisz takich płukań kilkanaście lub kilkadziesiąt – rachunek jest prosty. Ile pracy, tyle złota.

Płukanie miską jest metodą dość niekomfortową, o ile weźmie się pod uwagę, że większość pracy trzeba prowadzić w pozycji zgiętej. Po pewnym czasie, ból pleców murowany. No, ale coś za coś…

Nagrodą będzie żółty metal, który gromadzi się nam w słoiczku!

P.S.
Profesjonalną miskę i sito można kupić w Internecie.